Kabalák

Smoky

1932 - Los Angeles

Minden idők legkorábbi olimpiai kabalája az 1932-es Los Angeles-i olimpián sétált be a sporttörténetbe. Megjelenését senki nem tervezte, Smokey, a kis fekete skót terrier egyszer csak megjelent az olimpiai faluban, az atléták adoptálták és nem hivatalosan olimpiai kabalájuknak nyilvánították. Kedves volt, szerethető és igazán eredeti.

El Jaguar

1968 - Mexico

Az 1968-as mexikói olimpia kabalája egy vörös jaguár volt (El Jaguar Rojo de Chichen-Itza), amit a chichén itzai maja piramisban talált trónról mintáztak.

Waldi

1972 - München

Az első hivatalos nyári olimpiai kabalafigura 40 évvel később, az 1972-es müncheni olimpián született meg szintén egy kutya, Waldi alakjában. Az olimpiai színekben pompázó, csíkos testű bajor tacskót egy Cherie von Birkenhof névre hallgató valódi négylábúról mintázta Otl Aicher. A figura az atléták jellemző tulajdonságait, az ellenálló képességet, a kitartást és a gyorsaságot kívánta jelképezni.
A kabalák München óta váltak az olimpiák arculatának meghatározó elemeivé. Neves tervezők, tervezői csoportok álmodják meg őket, azzal a céllal, hogy az olimpia szellemiségének megtestesítőiként, a rendező város vagy ország kulturális és történelmi örökségének közvetítőiként maradjanak meg az emberek emlékezetében, s eladhatók is legyenek.

Amik

1976 - Montréal

Az 1976-os montreali olimpia kabalája Amik, a kanadai hód volt, mint az ország egyik szimbóluma, s a kemény munka megtestesítője. Fekete testű, piros ötkarikás szalaggal átkötött derekú, kucorgó figuráját négytagú dizájner-csoport öntötte formába. (Amik a bennszülött kanadai indiánok által beszélt algonkin nyelven hódot jelent.)

Misa

1980 - Moszkva

Az 1980-as moszkvai olimpiára csalogató Misát, a derekán ötkarikás övet viselő, barátságos tekintetű medvebocsot a Szovjetunió nemzeti állatáról, a barnamedvéről mintázták. A Viktor Csizikov gyermekkönyv-illusztrátor által tervezett kedves kismackó hamar belopta magát az emberek szívébe, s a sportesemény-kabalák közül elsőként kereskedelmi árucikként is eladási rekordot ért el. Pályafutása során Misa még vendégművészként is fellépett a népszerű No, megállj csak! szovjet rajzfilmsorozat olimpiai jelenetében.

Sam

1984 - Los Angeles

1984-ben Los Angelesben Sam, a fehérfejű rétisas hozott szerencsét a sportolóknak. Az Egyesült Államok nemzeti madarát a Walt Disney-s Robert Moore álmodta meg. A sasfióka nevében és küllemében az Egyesült Államokat megszemélyesítő Uncle Sam (Samu bácsi) figurára emlékeztetett, de annál jóval barátságosabb természetűnek mutatkozott. Az ötkarikás emblémát a cilinderén viselte.

Hodori

1988 - Szöul

A négy évvel későbbi szöuli olimpiára Hodori, a szibériai tigriskölyök invitálta a nézőket. A kis tigris a koreai nép barátságosságát és vendégszeretetét szimbolizálta. Nevét a horangi (tigris) és dori (fiúcska) koreai szavakból rakták össze. A vidám kis jószág a nyakában ötkarikás érmet visel, fején tradicionális koreai tánckalapot hord. Hyun Kim tervező Hosuni néven egy tigrislánykát is teremtett mellé, de ő végül a háttérben maradt. Szerencsés magyarok a Hodori kaparóskártya-akció nyerteseiként utazhattak a szöuli olimpiára.

Cobi

1992 - Barcelona

1992-ben Barcelonában Javier Mariscal tervező Cobival, a katalán pásztorkutyával rukkolt elő. A meglehetősen avantgárd ábrázolásmód kissé megnehezítette az ötkarikát a hasán viselő, köpcös kiskutya felismerését, ezért kezdetben vegyes fogadtatásban részesült. Alakja megjelent a játékokat szponzoráló Coca Cola és Danone termékein, saját tv-sorozattal népszerűsítették, végül az idő a tervezőt igazolta, s az olimpiák történetének egyik legjövedelmezőbb kabalája lett. Nevét a barcelonai olimpiaszervező bizottság (COOB) kezdőbetűit felhasználva rakták össze. A magyarok a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) által kibocsátott COBI '92 kaparós sorsjegy megvásárlásával járulhattak hozzá csapatuk sikeres olimpiai szerepléshez.

Izzy

1996 - Atlanta

Az 1996-os atlantai olimpia kabalája, Izzy - az első számítógépes animációval tervezett olimpiai kabalafigura - megjelenésével szakított minden addigi hagyománnyal. Nem bújtatták állati testbe, nem jellemezte az adott országot, absztrakt volt, amorf és felismerhetetlen. Még a nevét is a What is it? (Mi ez?) kérdésből kapta. John Ryan tervező a barcelonai olimpián bemutatott, kék ruhába, tornacipőbe bújtatott figurát - a rendkívül kedvezőtlen fogadtatás miatt - többször is átdolgozta, de az imázsán így sem tudott javítani. Izzynek nem alakult ki nagy rajongótábora, még - nyomdafestéket nem tűrő - gúnynevet is ragasztottak rá.

Olly,Syd és Millie

2000 - Sydney

2000-ben Sydneyben a kontinens egzotikus állatvilágát Olly, a kokabura (kacagójancsi), Millie, a hangyászsün és Syd, a kacsacsőrű emlős figurái képviselték. Nevüket az olimpia, a millennium és a Sydney szavakból származtatták. Olly a nagylelkűséget, Millie az ezredforduló ismerettárát, Syd az autentikus ausztrál környezetet, illetve a levegő, a föld és a víz hármasságát reprezentálták. A kirobbanó jókedvet sugárzó állatkákat Matt Hatton és Jozef Szekeres tervezték. A kabalaválasztás nagy vesztesei a koala és a kenguru voltak, amelyek túlzott ismertségük miatt maradtak alul a versenyben.

Athéna és Févosz

2004 - Athén

A 2004-es athéni olimpia két kabalababájának alkotóját, Szpirosz Gogoszt az athéni Nemzeti Régészeti Múzeumban található 2700 éves agyagbaba ihlette. 21. századi hasonmásai, a testvérpár Athéna és Févosz az emberalakos olimpiai kabalák ritka példányai. Kék, illetve narancssárga ruhájukat olajág és ötkarikás jel díszíti. Nevüket az olümposzi istenek után kapták: Févosz (Apollón) a fény és a zene istene, Athéna (Pallasz Athéné) a bölcsesség istennője és Athén városának védelmezője. A két figura a tervező szándékai szerint az ókori és a modern görög történelem közötti kapcsolatot szimbolizálja, és az örök olimpiai értékeket, a részvételt, a testvériséget, az egyenlőséget, az együttműködést és a sportszerűséget testesíti meg. A figurákat a görögök mulatságosnak és esetlennek tartották, a sajtó gúnyolódásának céltáblái voltak.

Pej Pej, Csing Csing, Huan Huan, Jing Jing és Ni Ni

2008 - Peking

A 2008-as pekingi olimpiát a legnépesebb kabalacsapat, öt szerencsét hozó Fu Wa-baba reklámozta. Pej Pej (Bei Bei) a kék hal, Csing Csing (Jing Jing) a fekete panda, Huan Huan (Huan Huan) a vörösen égő olimpiai láng lelke, Jing Jing (Ying Ying) a sárgás színű tibeti antilop és Ni Ni (Ni Ni) a zöld fecske Han Meilin neves kínai képzőművész alkotásai voltak. A mester 1000 próbarajzból választotta ki az öt nyertest, amelyekben öt természeti elem: a tenger, az erdő, a tűz, a föld és az égbolt, valamint az öt földrész is testet öltött. Az angol átiratban nevük első szavának összeolvasásából (Bei-Jing-Huan-Ying-Ni) a "Peking üdvözöl téged" mondat rakható ki. Színüket az olimpiai ötkarika színvilága határozta meg, s üzleti szempontból is sikeresnek bizonyultak.

Wenlock és Medeville

2012 - London

A 2012-es londoni olimpia kabalája elég talányosra sikerült. Wenlock az Iris Kreatív Ügynökség által teremtett, az építkezés utolsó acélcseppjeiből formázott, futurisztikus külsővel megáldott, egyszemű mágikus lény, aki kameraszemével mindent lát és megörökít. A feje búbján levő sárga lámpa a londoni taxikat idézi, a lámpa és a mellette levő két kis fülecske együtt a győzelmi dobogó három fokát jelzi. Teste narancssárga-ezüstfehér színű, karjain barátság-karkötőként viseli az olimpiai ötkarikát. Nevét a shropshire-i Much Wenlockról kapta, mivel 1890-ben Pierre de Coubertin báróban itt fogalmazódott meg a modern, nemzetek feletti olimpia megrendezésének gondolata. Wenlockot tervezői elsősorban a gyermekek meghódítására szánták, akik talán a felnőtteknél könnyebben a szívükbe zárják figuráját.

Vinicius és Tom

2016 - Rio de Janiero

Az elnevezések az internetes szavazás után derültek ki, a házigazdák olyan névpárokat is javasoltak, mint "Oba és Eba" vagy "Tiba Tuque és Esquindim". A győztes neveket két brazil zenész, Vinicius de Moraes és Tom Jobim ihlették, hozzájuk fűződik a világ egyik legismertebb bossa nova slágere, a Garota de Ipanema (Girl from Ipanema) is. A szervezők tájékoztatása szerint a figurák a világ ötödik legnagyobb országának flóráját és faunáját hivatottak szemléltetni, kialakításukban pedig a pop-art és az animációs filmek is közre játszottak. A 2016. augusztus 5-től 21-ig tartó olimpia jelképe egy sárga macskára emlékeztet, míg a két héttel később sorra kerülő paralimpia figurája egy kék-zöld, falevél-frizurás teremtmény.

Játszani szeretnél?

Források


https://m.nemzetisport.hu/egyeb_egyeni/rio-2016-vinicius-es-tom-lett-a-ket-kabalafigura-2382781

https://m.galeria.index.hu/sport/olimpia2012/2012/07/18/a_nyari_olimpiak_kabalafigurai_1968tol_2012ig/index.php

https://www.evamagazin.hu/psziche_tarsadalom/23294_egy_tucat_kabala.html https://www.mtva.hu/en/sajto-es-fotoarchivum/1236-olimpia-kis-olimpiai-kabalatoertenet https://m.nemzetisport.hu/interstitial/407/?referer=%2Fegyeb_egyeni%2Frio-2016-itt-a-ket-olimpiai-kabala-oba-es-eba-2378473&ajax=1


Bálint Márton Általános Iskola és Középiskola
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el